سه شنبه 4 مهر 1402 |

دوره عالی تخصصی «دیپلماسی سلامت: گردشگری سلامت» برگزار شد

 | تاریخ ارسال: 1401/4/11 | 
 
  • دوره عالی تخصصی دیپلماسی سلامت: گردشگری سلامت


دوره عالی تخصصی دیپلماسی سلامت: گردشگری سلامت برگزار شد.
دومین برنامه مدرسه تابستانی دیپلماسی با موضوع دیپلماسی سلامت: گردشگری سلامت در روز چهارشنبه ۸ تیر ماه ۱۴۰۱ در دانشکده مطالعات جهان (دانشگاه تهران) برگزار شد.
در ابتدای برنامه، دبیر علمی برنامه های مدرسه تابستانی دیپلماسی، دکتر جواد شعرباف ضمن خیر مقدم به حضار و اساتید و سخنرانان دوره در مورد دلیل پرداختن دانشکده مطالعات جهان به این موضوع گفت: در حال حاضر، به جز وزارت امور خارجه که به امر دیپلماسی می‌پردازد هیچ ارگانی به آموزش و پرورش این حوزه نپرداخته و این موضوع در کشور ما جدی گرفته نشده است.
وی در تعریف و توصیف دو نوع دیپلماسی مطروحه در حوزه بین‌الملل گفت: دیپلماسی مسیر ۱ (track۱ ) همان دیپلماسی است که وزارت امور خارجه آن را دنبال می‌کند و ویژگی‌های خاص خود را دارد: انحصاری، از بالا به پایین، پرهزینه، نهادگرا، و شامل تصمیم‌گیری سخت و پرهزینه. در کنار آن در جایی که دیپلماسی مسیر ۱ نمیتواند فعالیت‌های خود را پیگیری کند و مسئولان در حل‌وفصل امور درمانده شده‌اند، دیپلماسی مسیر ۲ (track۲) مطرح می شود. این نوع از دیپلماسی کم هزینه، پردوام و تصمیم گیری از پایین به بالا است و ارجمندی بیشتری دارد.
او ادامه داد: هر ایرانی با توجه به تخصصی که دارد می تواند در اختیار دستگاه دیپلماسی قرار گیرد. یکی از آنها فعالان حوزه سلامت گردشگری و پزشکی هستند. امروز از چهره‌های شاخص این حوزه دعوت کرده‌ایم تا با استفاده از تجارب آنها این مفهوم را در جامعه بهتر درک کنیم.
اولین سخنران این دوره دکتر محمدحسین نیکنام، دستیار ویژه وزیر و مدیر کل همکاری‌های بین‌الملل وزارت بهداشت، بود. وی در ابتدای سخنرانی خود با عنوان دیپلماسی سلامت؛ فرصت‌ها و چالش‌ها خاطر نشان کرد: سلامت همیشه مورد توجه بوده و با بروز کرونا بیشتر به آن توجه شده است. به بیان وی یکی از جلوه‌های خوب دیپلماسی سلامت، برگزاری مجمع عمومی سازمان جهانی بهداشت است که سرزمین‌ها را نیز در بر می‌گیرد. به اعتقاد وی برگزاری آن بیانگر ضرورت همکاری بین کشورها در غلبه بر دشواری‌های اپیدمی بوده و آنها را بیشتر نیازمند تعامل کرده است.
او بر این نکته تأکید کرد در این تعاملات نه تنها وزرای بهداشت و اعضای بهداشتی با یکدیگر نقش ایفا می‌کردند بلکه دیپلمات‌ها نیز فعالانه در مذاکرات و گفتگو ها شرکت داشتند. بنابراین دیپلمات‌ها و سفرا باید از نقاط ضعف و قوت کشور خود در این حوزه مطلع باشند. بنا بر اظهارات نیکنام امسال ۶۰ سند مورد بحث و گفتگو قرار گرفته و کلید واژه‌هایی چون امنیت، اقتصاد، و عدالت اجتماعی در آن فراوان تکرار می‌شود و سلامت به هر سه مرتبط است.
او ضمن اشاره به اینکه سلامت نوعی قدرت نرم است گفت: امروزه ساختارهای سیاسی بین‌المللی موجود برای پیشبرد اهداف خود از طرح‌های سلامت محور برای سرمایه‌گذاری بهره می‌گیرند و منافع این طرح‌ها متوجه سلامت و سیاست خارجی است.
وی با اشاره به ساخت واکسن پاستوکووک با همکاری کوبا، آن را فعالیت بزرگی دانست و بیان کرد: کوبا همکاری‌های دوستانه خود با ایران را در عرصه‌های مختلف اثبات کرده است. همچنین وی از تشکیل گروه ۵ با همکاری ایران، افغانستان، پاکستان، عراق و سازمان جهانی بهداشت خبر داد و در توضیح فعالیت‌های این گروه گفت: بیماری مرز نمی‌شناسد. بسیاری از بیماری‌ها وارداتی است و نباید نسبت به شیوع بیماری در کشور همسایه بی‌تفاوت بود.
در ادامه، سایر مدرسان این دوره، به شرح زیر به تدریس موضوعات مورد بحث پرداختند:
دکتر سعید هاشم زاده، رئیس سابق اداره گردشگری سلامت وزارت بهداشت مشاور و فعال صنعت خدمات سلامت بین‌الملل با موضوع ورود به کسب و کار گردشگری سلامت، الزامات و مجوزها و فنون اعتباربخشی بین المللی.
دکتر محمد پناهی، دبیر سابق شورای راهبردی سلامت کشور و دبیر کمیته مشترک گردشگری دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت با موضوع: جایگاه دیپلماسی گردشگری سلامت ایران و جهان.
آقای رضا جمیلی، دبیر سابق کمیسیون گردشگری اتاق بازرگانی تهران و بنیانگذار مدتور پرس با موضوع مبانی، تعاریف اکوسیستم کسب و کار، و بازیگران اصلی گردشگری سلامت.
 مهندس محمدهادی شجاری، رئیس هیئت مدیره شرکت گشت سلامت آریا و بنیانگذار سیتوسا با موضوع: استراتژی‌های بازاریابی در گردشگری سلامت، کانال‌های فروش و تبلیغات قیمت‌گذاری و برندسازی و درکارگاه پایانی.
دکتر امیر اصلان زاده، معاون گردشگری مرکز مشاوره ایرانیان خارج از کشور، دربارۀ تجربه کشورهای منطقه و جهان در گردشگری سلامت.

کلیدواژه ها: موسسه دانش پذیران مطالعات جهان | دانشکده مطالعات جهان | دیپلماسی مضاف | دیپلماسی سلامت | گردشگری سلامت |CAPTCHA

دفعات مشاهده: 518 بار   |   دفعات چاپ: 69 بار   |   دفعات ارسال به دیگران: 0 بار   |   0 نظر


کلیه حقوق این وبگاه متعلق به مؤسسه دانش پذیران مطالعات جهان است.

طراحی و برنامه‌نویسی: یکتاوب افزار شرق